نصب، بازرسی و تعمیر و نگهداری انواع لایف لاین

همیشه این پرسش برای صاحبان صنایع، سرپرستان ایمنی و پیمانکاران صنعتی در ارتفاع، به وجود می آید که :

  • راه حل ایمن و اقتصادی که زمان بری آموزش و هزینه تجهیزات کار در ارتفاع  در آن به حداقل برسد چیست؟
  • آیا حتما میبایست برای کلیه پرسنل که در حال عبور و مرور بر روی تیرها و مناطق  مرتفع هستند از تجهیزات کار در فضای معلق  استفاده کرد؟

پاسخ : 

تمامی تکنسینها و کارگرانی که در ارتفاع فعالیت دارند، اگر وزن آنها بر روی پاها و روی سازه باشد میبایست ازســیـسـتم لایف لاین در مـوقعیت گیری و یــا لایف لاین درمتوقـف کننده سقوط استفاده کنند .

 معمولا در بر پایی سیستم لایف لاین این ذهنیت وجود دارد که خیلی نیاز به تخصص  خاصی نیست و با خرید ابزارآلات از بازار تجهیزات  ایمنی میتوان یک کارگاه لایف لاین برقرار کرد، به خاطر داشته باشید استفاده از لایف لاین نیاز به آموزشی تخصصی توسط مدرسین بین المللی به مدت یک روز را دارد و  برپایی لایف لاین دوره آموزشی مختص به خود با کتابچه ساعت کاری و بازرسی های دوره ای را دارا میباشد.

نکاتی کلیدی از جمله فاکتور سقوط  محیط کاری لایف لاین، نوع اتصال عمودی یا افقی بودن آنها، جمع وزن بار و شوک بر روی آنها، کابلی یا طنابی بودن لایف لاین، نوع هارنس لایف لاین، رگلاژی بودن لایف لاین و …. میتواند یک لایف لاین را ایمن و یا بسیار خطرناک و غیر ایمن کند.

 انواع لایف لاین در موقعیت گیری و متوقف کننده سقوط :

  • لایف لاین  عمودی ثابت تکنفر
  • لایف لاین عمودی ثابت چند نفره
  • لایف لاین عمودی با قابلیت نجات
  • لایف لاین افقی  ثابت تکنفره
  • لایف لاین افقی چند نفره
  • لایف لاینهای ترکیبی

FFAI با توجه به عضویت دائم در اتحادیه تجاری صنعتی کار با طناب انگلستان IRATA ملزم به رعایت کلیه ضوابط و قوانین ارائه شده در استاندارد ۲۰B ، ۷۹۸۵ ، Bs مربوط به axdring of heght وهمچنین کلیه خدمات ارائه شده در IRATA International Code Of Practice (ICOP) می باشد. که یعنی به این مفهوم که کلیه پرسنل با بالاترین سطح آموزش را دریافت کرده و بصورت کاملا مستقل توسط ارزیابی های بین المللی مورد ارزشیابی قرار گرفته اند . که به مفهوم نظارت و سرپرستی کلیه پروژه های اجرایی توسط سوپروایزر Lavel 3 صورت می پذیرد که شناخت کافی نسبت به مقررات و ضوابط IRATA و کلیه مباحث اجرایی دارد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد IRATA و روش های دسترسی با طناب لطفا به لینک www.IRATA.org مراجعه کنید.